Кĕçнерникун, 18.04.2024
Чăваш ачисем валли                                       
еню
Пайри категорисем
Чат
Ыйтăм
Чăвашла сочиненисене интернетра сутăн илмелле тумалла-и?
Пурĕ миçе хурав: 205
Баннерсем

null

null

null

Чăваш наци телевиденийĕ

Мультфильмсем
  
Статистика


Халĕ кунта: 1
Хăна 1
Юзерсем 0
Тĕп страница » 2010 » Ака » 1 » Хӑрушлӑх кӑларса тӑратакан "Шкул" кинофильм...
Хӑрушлӑх кӑларса тӑратакан "Шкул" кинофильм...
23:09

Виҫӗ ҫул каялла ҫеҫ шкул пӗтернӗ те ҫак сериалпа кӑсӑклансах кайрӑм. "Мӗнлерех сӑнлаҫҫӗ паянхи вӗренекенсен пурнӑҫне : экран ҫинче? Мӗнле сывлать XXI ӗмӗрӗн ывӑлӗ-хӗрӗ?"

Темӗнле шанчӑкпа, хаваслӑ кӑмӑлпа ҫутрӑм ҫав кун теле-: визора. Ҫутрӑм, кайран хытах ӳкӗнтӗм. "Килпетсӗр! Несӗпсӗр!"  - теес килчӗ пуҫламӑшӗнчех.

Тӑххӑрмӗшпе вуннӑмӗш классенче вӗренекенсем - тӗп геройсем. Вӗрентекенсем - таҫти хыҫалти планра. Ним вырӑнне те хумаҫҫӗҫке вӗсене ачасем: кулаҫҫӗ, итлемеҫҫӗ. Урокпа тӑхтав хушшинче уйрӑмлӑх та ҫук тейӗн...

Шкул умӗнче пирус тӗтӗмӗпе чыхӑнаҫҫӗ "маттурсем", шалта та йӑсӑрлантармалли кӗтес пур вӗсен. Ҫӳлти хута чӑхсем кашта ҫине пуҫтарӑннӑ пек пухӑнаҫҫӗ. Пуҫланать  вара канашлу!.. Кам ӗнер ӑҫта "бухал", кама "предки достали", камӑн ҫӗнӗ джинс шӑлавар : илме укҫа ҫук, кам кампа тӗл пулать. Кашни предложенирех килпетсӗр сӑмахсем. Ҫитӗннисем хисепре мар. Ашшӗ-амӑшӗ те, аслашшӗ-асламӑшӗ те ним ӑнланмаҫҫӗ, | пурнӑҫран юлнӑ иккен ачасен шучӗпе. Уроксене хатӗрленес вырӑнне пӗлӳ ҫуртӗнчех  тӗрлӗ намӑс ӗҫпе аппаланма именмеҫҫӗ, пёр-пӗринпе "ҫуллашса" тӑраҫҫӗ. Хирӗҫленине ! итлесшӗн мар. "Сирӗн ӗҫ ҫук, ан чӑрмантарӑр!" - теҫҫӗ.

Мӗнле пурнӑҫ пулса кайрӗ? Нивушлӗ ыррипе таси аса илӳре ҫеҫ юлӗ? Ҫапла, кӑмӑл-сипет ҫинчен манса пыратпӑр. Ку юхӑм тата вӑйланса, сарӑлса пытӑр тесе тӑрӑшакансем : те пур авӑ! Намӑссӑр киносем ӳкерсе ҫавна ҫӗр-шывӗпех кӑтартаҫҫӗ. Ҫитменнине, кунне иккӗ ҫавӑрттараҫҫӗ.

Нумай шӑв-шав ҫӗклерӗ аслӑрах ҫултисем валли йӗркеленӗ "Дом-2" проект (ТНТ). "Школа" та ҫавӑн евӗрлӗ япалах мар-ши? Анчах шкул ачисем валли хатӗрленӗскер. Мӗн пытармалли, чӑнах та, ҫакӑн пек кӑларӑмсем курса пушшех пӑсӑлать ҫамрӑк ӑру. Тӗс-лӗх илеҫҫех унти геройсенчен.

Ним ыррине те вӗрентмест "Школа" телесериал. Мӗншӗн ӑна хирӗҫ тӑмастпӑр-ха  эпир? Унта та кунта - капкӑн. Йӑнӑш пусатӑн - ҫакланатӑн. Мӗн чӑрмантарать пире  танатаран хӑтӑлма? Хӳтӗлесе хӑварасчӗ ешӗл калчана пӑрпа сивӗ ҫумӑртан.

Ольга АВСТРИЙСКАЯ

Çыпăçтарнисем:
Миçе хут пăхнă: 1319 | Кам хушнă: mixaj_58 | Рейтинг: 5.0/1 |
Пурĕ миçе комментари: 1
0  
1 mixaj_58   (07.04.2010 14:55) [Материал]
Возмущаются учителя, нервничают мамы и папы. А что думают дети? В сочинениях учеников школы № 1106 (Москва) мы рассчитывали найти разные мнения. А получили почти полное единодушие. А что думаете Вы?

Честно говоря, я не понимаю, почему из-за сериала «Школа» разразился такой скандал. Будто на улицах никто никогда не видел пьяных подростков или драки. Я считаю, что в сериале либо все очень переиграно, либо он снят про какую-то странную школу. Может в ней отразились все самые плохие воспоминания о школе режиссера. А курение на лестнице и человек, который на вопрос начался ли урок избивает спросившего, выглядит несколько странно. Мне кажется, что режиссеры специально сделали сериал таким образом, чтобы заставить людей задуматься, как они себя ведут, как воспитывают своих детей. Но как мне кажется этот сериал лучше, чем многое из того, что показывают по телевизору. Он заставит многих задуматься.
Леонид Серебряный

Авторы сериала «Школа» очень однобоко пытаются показать современную молодежь, то есть подчеркивают отсутствие духовных и жизненных ценностей, преобладания в отношениях хамства, неуважения друг к другу, предательства. На самом деле у нас много положительных качеств и ценностей: настоящая дружба, взаимопонимание, поддержка и помощь в трудных ситуациях и так далее.
Катя Мареева 9 «Б»

Режиссер фильма «Школа», по-видимому, считает, что школа – это самое ужасное место. Она показывает не только плохих детей-грубиянов, но и ужасных учителей и пьяных родителей.
Дети в этом сериале все отрицательные. Они не любят учителей, пьют и курят, не думают о своих поступках. И никто уже не может себя изменить.
В сериале «Школа» учителя сами как дети. Они просто не могут изменить «испорченных детей» только потому, что не знают как. Они хотят чтобы их научили, но уже поздно.
Александра Станкевич 7 «Б»

Я неоднозначно отношусь к сериалу «Школа». Перед тем, как писать сочинение, решила узнать чужие мнения. Оказалось, что они разделились абсолютно. Некоторые им довольны, считая, что это именно то, что нужно, то есть настоящая правда о молодежи. Другие сериалом возмущены. В основном потому, что нынешние школьники возьмут пример с экранов телевизоров. С этим я не согласна. В девятом классе основное количество людей уже расставило приоритеты, так зачем подражать каким-то героям? А те, кто найдут что-то общее с этими подростками, увидят себя со стороны и поймут, как выглядят в глазах окружающих, а может и изменятся.
Главное, что не могу понять: тот, кто писал сценарий, хочет выявить проблемы так сильно, что настолько их преувеличивает? Или всерьез считает что все так плохо?
Алена Воронцова 9 «Б»

Мир внутри школы, каким его видит режиссер Валерия Гай Германика, кажется мне собранием всевозможных пороков школьников. В некоторой степени сериал «Школа» передает школьную обстановку, однако в жизни все проступки если и совершаются, то не тк открыто. Конечно, существуют школы, где подростки не стыдятся такого поведения, но их немного. Единственным достоинством этой киноработы я считаю возможность для родителей и педагогов взглянуть на проблемы подростков изнутри.проблемы подростков изнутри.


Бушуева Наталья 9 «Б



Манăн профиль
Гость

Пĕлтернисем:

Ушкăн:
Хăнасем
Вăхăт:06:58
Шырав
Кун тăрăм
«  Ака 2010  »
ТнЫтЮнКçЭрШмВр
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
Çырнисен архивĕ
Сайт тусĕсем

null

Сайт Телей

Copyright MyCorp © 2024
Сделать бесплатный сайт с uCoz | Раскрутка сайта, Оптимизация сайта, Продвижение сайта, Реклама!